Asit yüklü tır alev alev yandı

Domaniç-İnegöl yolu 14. kilometrede, Koca Kestane mevkiinde, Domaniç istikametine doğru dağı tırmanmakta olan asit yüklü kamyonun, kupasında başlayan yangın aniden tüm dorseyi sarınca yola devrilen tırdaki 28 ton sülfürik asit yola döküldü. Tır sürücüsü kazayı yara almadan atlattı.

0
749

Olay gece 22:00 saatlerinde meydana geldi. Henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı aniden yanmaya başlayan 28 ton sülfürik asit yüklü kamyon, daha sonra devrilerek ateş topuna döndü.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden 2 itfaiye ve bir su tankeri olay yerine sevk edilirken, Domaniç Belediyesi bir İtfaiye ve Domaniç Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 3 arasöz ile tam teşekküllü kurtarma araçları da olay yerine sevk edildi.

Domaniç ve İnegöl jandarma ekipleri yolun her iki tarafında biriken araçları güvenlik amaçlı 800 metre geriye çekerken, itfaiyelerde köpük sıkarak yangını güçlükle söndürdüler.

Olay nedeniyle her iki tarafta biriken kilometrelerce uzunluğunda ki araçları daha sonra jandarma ekipleri Bozüyük yoluna yönlendirdiler. Özel kıyafetli 112 sağlık timi asitten astım krizine giren görevlilere olay yerinde müdahalede bulundu.

AFAD ekipleri ve Etibor ekiplerince yola dökülen asidin temizlenmesi ve yolun kireçle kaplanmasının ardından, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait dozerle, yanan asit tankeri, yol kenarına çekildi. Trafiğe kapanan yol saat 06.00 sıralarında yeniden trafiğe açıldı. Tanker şoförü Muhittin Bilgen, bir anda aracın alev aldığını ifade ederek, “Tam yokuşu sardım arkadan ‘güm’ diye bir ses geldi. Araç birden alev alev yanmaya başladı. İmdatları çekip kendimi zor attım. Araç geri geri kaçmaya başladı ve devrildi. Bu arada komple tanker alev topuna döndü” dedi.

"Yenidoğan Bebeklerde Kulak Şekil Bozuklukları"
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | Uzm.Dr.Vildan AKCAN
Özel Kütahya Anadolu Hastanesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here