Milli Eğitim Bakanı Özer: “Kütahya’ya bu yıl için ilave 490 milyon lira aktardık”

featured
service

Bir dizi toplantı ve ziyaretler için Kütahya’ya gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kütahya’nın 606 milyon lira olan 2022 yılı eğitim yatırımı bütçesini, 490 milyon lira ilave ile 1 milyar 100 milyon liranın üstüne çıkarttıklarını söyledi.

İlk olarak Kütahya Valiliğine gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özel, burada Kütahya Valisi Ali Çelik ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Bakan Özer, valilik girişinde folklorik kıyafetle kendisine çiçek veren ilkokul öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Kütahya Valisi Ali Çelik, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Kütahya Çinisi hediye etti. Valilik makamında basına kapalı bir toplantının ardından kameraların karşısına geçen bakan Özer, burada yapılan yatırımlarla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Özer “Kütahya ilimizin değerlendirme toplantısını valimiz, milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Milli Eğitim Müdürümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizle birlikte yaptık. Hem Kütahya’nın eğitimde gelmiş olduğu noktayı ayrıntılı bir şekilde değerlendirme imkanımız oldu, hem de mevcut kalitesini çok daha yukarı çekebilmek için, bakanlık olarak neler yapabiliriz, onları ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik” dedi.

Kütahya’nın okul binası güçlendirme çalışmaları, büyük onarımlar ve yeni okul yapımları hakkında konuşan Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı yatırım programında 606 milyonluk bir yatırım olduğunu gördük. Bugünkü değerlendirmemizde 490 milyonluk ilave bir yatırımı, Kütahya’mıza kazandırdık. Ayrıca okulların 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazırlıklarıyla ilgili 22 milyonluk bir ödemede okullarımızın tamamına gönderdik. Dolayısıyla bugünkü ziyaretimizle birlikte, Kütahya’nın 606 milyon TL’lik yatırımını 1 milyar 118 milyon TL’ye çıkartmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI BU YIL BİTECEK”

Bakan Özer, “Burada ağırlık verdiğimiz ana noktalardan biri güçlendirme çalışmaları. Biliyorsunuz tüm Türkiye’de okullarımızın depreme dayanıklılıklarıyla ilgili gerekli çalışmaları tamamladık ve güçlendirme çalışmalarını hızlı bir şekilde nihayetlendiriyoruz. İnşallah Türkiye’nin büyük bir kısmında teknik bir aksaklık olmazsa güçlendirmeye çalışmalarını nihayete erdireceğiz. Bu bağlamda Kütahya’da da 29 tane güçlendirme çalışmamız kalmış. Onları da 2022’nin sonuna kadar inşallah nihayetlendireceğiz. Bununla ilgili gerekli ödenekleri de Kütahya’mıza tahsis etmiş bulunuyoruz. Yine büyük onarım bütçesini Kütahya’nın 30 milyondan 50 milyona çıkarttık” şeklinde konuştu.

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ÖNEM VERİLDİ”

Okul öncesi eğitim yatırımlarıyla ilgili olarak da açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Biliyorsunuz bakanlık olarak bu dönemdeki en büyük önceliklerimizden bir tanesi, okul öncesi eğitim. Milli Eğitim Bakanlığı son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 90’ın üzerine çıkartmasına rağmen, okul öncesini istediğimiz noktada değildik. Dolayısıyla bu dönem ağırlığımızı okul öncesi eğitime verdik. Tüm Türkiye’de Emine Erdoğan hanımefendinin himayesine başlatmış olduğumuz seferberlik kapsamında, 3 bin tane yeni anaokulu yapmak üzere yola çıktık. Şu ana kadar bin 710 anaokulunun tüm Türkiye’de 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla açmış bulunmanın mutluluğunu taşıyoruz.

Yaklaşık 14 bin yeni ana sınıfını açtık. Dolayısıyla ilk kez bu kadar kısa süre içerisinde okullaşma oranlarında çok ciddi bir artışa yol açtık. Yani 6 Ağustos 2021 tarihi itibariyle 5 yaştaki okullaşma oranları yüzde 78 iken bugün itibarıyla bu oran yüzde 94’e çıktı. Gerçekten çok kısa süre içerisinde tüm Türkiye’de seferberlik kapsamında çalışmalarımızı hızla tamamladık.

2022 yılının sonuna kadar 13 bin anaokulunun tamamını da yapacağız inşallah. Bütçeyle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Türkiye’ye sadece 3 bin anaokulu değil, belki 3 binin de üzerinde anaokulunu yaptığımızı ve eğitime kazandırdığımızın müjdesini paylaşacağız. Bu çerçevede 2 tanesi özel eğitim anaokulu olmak üzere Kütahya’mıza ilave 7 tane daha anaokulu yapacağız. Bunun 5 tanesini Kütahya merkezde, 2 tanesini de Tavşanlı ilçemizde yapacağız.

Yine Kütahya’mızın okul ihtiyacı, ilkokul ihtiyacını özellikle yık-yap kapsamında olanlara öncelik vererek 3 tane daha yeni ilkokul yapmaya karar verdik. Bunun 1 tanesi merkezde, 2 tanesi de Simav ilçemizde olacak. Yine 2 ortaokul yapma kararı aldık. Bunların bir tanesi Simav’da, 1 tanesi Tavşanlı’da, 1 de İmam Hatip Ortaokulu’nun pansiyonu yıkımdan dolayı yıkıldığı için onun da yapılmasına karar verdik” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZER VALİ ALİ ÇELİK’E TEŞEKKÜR ETTİ

Basın toplantısının sonunda Kütahya Valisi Ali Çelik’e teşekkür eden bakan Özer, “Kısaca Kütahya’mızın eğitim yatırımlarının çok daha kapasitesini artırarak, hızlı bir şekilde yapılmasıyla ilgili bugünkü ziyaretimizde çok önemli yatırımlarla destekleyerek yatırım miktarını 1 milyar 118 milyona çıkartmanın gerçekten mutluluğunu yaşıyoruz. Ben tüm yatırımların Kütahya’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah bir sonraki ziyaretlerimizde bunların hızlı bir şekilde yapıldığını, görürüz ve yeni yatırımlarda Kütahya’mızı desteklemeye devam ederiz. Bu süreçleri başarılı bir şekilde yöneten Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten eğitimin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde kaynakların verimli bir şekilde kullanılması bağlamında gece gündüz demeden çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Eğitim Bakanı Özer: “Kütahya’ya bu yıl için ilave 490 milyon lira aktardık”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin