En çok artış gösteren ürünler… Zirvede hangi gıda var?

featured
service

TÜİK’in 2020 yıl sonuna dair açıkladığı enflasyon oranı bir önceki yılın aynı ayına göre %14,6 seviyesindeydi. Aralık 2021’de ise bir önceki aya göre  %13,58’lik rekor bir artış gerçekleşti ve Aralık 2020’ye göre fiyat düzeylerindeki değişim %36,08 seviyelerinde oldu.

Bu oran Ekim 2002’den bu yana kaydedilen en yüksek enflasyon oranı. TÜİK, yayınlamış olduğu TÜFE raporunda 12 farklı ana harcama grubuna göre de enflasyon oranlarını açıklıyor. Doğruluk Payı’ndan Emincan Yüksel’in haberine göre 43 farklı kalemin yer aldığı bu 12 ana harcama grubunda fiyatları yıllık bazda en çok artış gösteren harcama grubu %53,6 ile ulaştırma. Ulaştırma grubundan sonra %43,8 ile gıda ve alkolsüz içecekler gelirken onu da %40,15 ile ev eşyası takip ediyor.

TÜİK, yayınlamış olduğu TÜFE raporunda 12 farklı ana harcama grubuna göre de enflasyon oranlarını açıklıyor. Doğruluk Payı’ndan Emincan Yüksel’in haberine göre 43 farklı kalemin yer aldığı bu 12 ana harcama grubunda fiyatları yıllık bazda en çok artış gösteren harcama grubu %53,6 ile ulaştırma. Ulaştırma grubundan sonra %43,8 ile gıda ve alkolsüz içecekler gelirken onu da %40,15 ile ev eşyası takip ediyor.

Ana harcama gruplarına göre fiyatları en az artış gösteren sektörler; %8,76 oranında artan haberleşme, %17,23 oranında artan eğitim ve %20 oranında artan alkollü içecekler ve tütün.

Bir önceki yılın aralık ayına göre en yüksek fiyat artışı gösteren gıda ürünleri incelendiğinde, listenin ilk sırasında %115,3’lük fiyat artışıyla patates geliyor. Listenin ikinci sırasında ise %113,8 ile margarin bulunuyor. Bunların dışında bir önceki yıla göre en çok fiyat artışı gösteren diğer gıda ürünleri patlıcan, kuru kayısı ve tavuk eti. Bunlara ek olarak fiyatı bir önceki yılın aynı ayına göre en çok azalan gıda ürünleri ise sarımsak, kuru soğan ve karnabahar.

En çok artış gösteren ürünler… Zirvede hangi gıda var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!