En fazla döviz alan iller belli oldu! Kütahya kaçıncı sırada?

Resmi verilere göre bankalarda en çok döviz bulunduran 12’nci il olan Kütahya, 69 ili geride bıraktı.

0
685

Resmi verilere göre bankalarda en çok döviz bulunduran 12’nci il olan Kütahya, 69 ili geride bıraktı.

Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında yaşanan hareketliliğe karşı yatırım konusunda vatandaşların nasıl bir pozisyon aldığı merak ediliyor. BDDK’nın verileri Türkiye’nin en dövizci illerinin İç Anadolu’da olduğunu ortaya koydu. Banka hesaplarında en fazla döviz bulunduran en yüksek il Yozgat oldu. Kütahya ise listenin 12’nci sırasında yer aldı.

Türkiye’nin 81 ilinde tasarruf mevduatı amacıyla bankalarda tutulan döviz miktarları belli oldu. Mevduat bankalarında toplam mevduatta en fazla DTH payına sahip il ise yüzde 66,91 ile Yozgat oldu. Yozgat’ı Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Gümüşhane izledi.

KÜTAHYA 69 İLİ GERİDE BIRAKTI

Kütahya, tasarruf mevduatı amacıyla bankalarda tutulan döviz miktarlarına göre en yüksek iller arasında 81 il arasında 12’nci sırada yer aldı. Komşu il Afyonkarahisar listede Kütahya’dan hemen sonra 13’ncü sırayı aldı. Diğer bir komşu il olan Uşak ise Kütahya’yı geride bırakarak listenin 7’nci sırasına yerleşti.

BDDK’nın açıkladığı sektörün ilk altı ayındaki veriler katılım bankalarının toplam mevduat içinde payları düşük olsa bile mevduatlarının yüzde 41’inin yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin altın hariç DTH (döviz mevduatı) olduğunu ortaya koyuyor.

Mevduat bankalarında ise toplam mevduat içinde yine yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin altın hariç DTH oranı yüzde 36 seviyesinde.

Hem kamu hem de katılım bankalarında yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin altın mevduatının toplam mevduattaki payı ise yüzde 20. Katılım bankalarında TL cinsi mevduatın payı ise sadece yüzde 19,7 iken mevduat bankalarında ise TL cinsi mevduatın toplam mevduattaki payı yüzde 23,7.

BANKA HESAPLARINDA EN FAZLA DÖVİZ BULUNDURAN İLLER

1- Yozgat

2- Aksaray

3- Nevşehir

4- Kırşehir

5- Gümüşhane

6- Tunceli

7- Uşak

8- Bayburt

9- Bingöl

10- Sivas

11- Isparta

12- Kütahya

13- Afyon

14- Iğdır

15- Trabzon

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here