Kütahya’daki Bal Ormanında 600 kovanda bal üretimi yapılıyor

featured
service

Kütahya Merkez Hacıazizler Mahallesinde Kütahya Orman işletme Müdürlüğünce, 2018 yılında 30 hektarlık alanda kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin Bal Ormanında, bal üretimi yapılıyor.

Bal ormanında yaklaşık 600 kovanı bulunan Ali Osman Coşgun ile bir araya gelen Kütahya Orman Bölge Müdürü Dündar bal, polen ve propolis üretiminin yanı sıra arı oğulları ile yeni arı kolonilerini Kütahya arıcılığına kazandıran ve büyük emekler veren Coşgun’a teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Gelecek yıl bal ormanına yeni ballı bitkilerin dikilerek bitki varlığının daha da zenginleştirilerek, arı ürünlerinin veriminin arttırılmasının sağlanacağı belirtildi.

Bölge Müdürü Birol Dündar yaptığı incelemelerde; biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi, erozyonun önlenmesi ve ekonomik gelir sağlanması açısından yürütülen önemli bir faaliyet alanı olan Bal Ormanlarında; yerli arıcılığın yapılmasının ayrı bir öneme sahip olduğunu, Prof. Dr. Fuat Sezgin Bal Ormanının da; arıcılık için gezginci arıcılık yapmanın zorunlu olmadığının ispatı olduğunu kaydetti.

Dündar, Bal Ormanındaki arıların Kütahya iklim ve ekosistemine adapte olması ve verimli bir şekilde varlıklarını sürdürmesinin çok önemli ve dikkat çekici olduğunu da belirterek, bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olan Türkiye’de, bal üretiminin son yıllarda önemli bir ivme kazandığını sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kütahya’daki Bal Ormanında 600 kovanda bal üretimi yapılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!