Merkez Bankası’nın faiz indirimleri vatandaşa yansımadı! Bankacılık sektöründe ise kârlar 5 kat arttı

featured
service

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri vatandaşa ulaşmıyor. Bankalar, kaynakları yüzde 12 faiz oranı ile alıyor; ancak vatandaşa ihtiyaç kredisini yüzde 25, ticari kredileri yüzde 40 oranla veriyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre yılın ilk 8 ayında bankacılık sektörü karları 5 kat artış gösterdi.

Merkez Bankası son zamanlarda faiz indirim kararları alıyor. Faiz indirim kararları vatandaşa yansımazken, bankacılık sektörü kârlarını 5 kat artırdı.

FAİZ İNDİRİMİ VATANDAŞA YANSIMADI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirim kararları vatandaşa ulaşamadı. Bankalar yüzde 12 faiz oranıyla aldığı kaynakları ihtiyaç kredisinde yüzde 25, ticari kredilerde yüzde 40 oranla vatandaşlara veriyor. BDDK verilerine göre yılın ilk 8 ayında bankacılık sektörü kârları 5 kat artış gösterdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), pandemi öncesi ekonomik hareketliliği sürdürmek amacıyla faiz indirimlerini sürdürüyor. Son para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası’nın haftalık repo yoluyla bankalara verdiği paradan aldığı faiz olarak tanımlanan politika faizi 100 baz puan indirilerek yüzde 12’ye çekildi. Eylül 2021’de faiz indirimlerine başlamış, politika faizi 4 ayda 5 puan düşürülerek yüzde 19’dan yüzde 14’e çekilmişti.

BANKALAR İLE TCMB ARASINDAKİ MAKAS ARALIĞI YÜZDE 13

Merkez Bankası’nın yüzde 12’ye çektiği politika faiz oranı, aynı doğrultuda vatandaşa yansımadı. Bankalar yüzde 12 faiz oranıyla aldığı kaynakları, krediye yüzde 25 faiz oranlarıyla dönüştürdü. En düşük ihtiyaç kredisinin yıllık faizi yüzde 25 seviyesindeyken ticari kredilerde bu oran yüzde 40 seviyelerinde.

BANKACILIK SEKTÖRÜ KARINI 5 KAT ARTIRDI

Bu durum sonucu bankalar karlılık oranlarını yükseltti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Ağustos ayı verilerine göre bankacılık sektörü yılın ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 420 artışla 252,2 milyar lira kar elde etti. Sektör, 2021 yılının aynı döneminde 48,5 milyar lira kar elde etmişti. Banka karlarının bir yılda 5 kat artması, vatandaşın ihtiyaç ve ticari kredilere ulaşmasını zorlaştıran bir sürece dönüştü.

Örnek verilecek olursa; 10 bin TL’lik 12 ay vadeyle hesaplanan ihtiyaç kredisinin geri ödemesi ortalama 11 bin 790 lira olarak yapılıyor.

3 PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTISI DAHA YAPILACAK

Merkez Bankası bu yılsonuna kadar 3 kez faiz kararı açıklayacak. Bir dahaki Para Politikası Kurulu toplantısı 20 Ekim’de gerçekleştirilecek. Kurul, faiz kararı için 24 Kasım ve 22 Aralık tarihlerinde toplanacak ve yıllık toplantı takvimini bitirmiş olacak.

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri vatandaşa yansımadı! Bankacılık sektöründe ise kârlar 5 kat arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!