Bakan Koca açıkladı: 5 ülkeye seyahat kısıtlaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle bu geceden itibaren 5 ülkeden Türkiye'ye gelişlerin yasaklandığını duyurdu.

0
1078

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da, yeni tip koronavirüsün (COVID-19) çok sayıda mutasyona uğramış “B.1.1.529” olarak isimlendirilen yeni bir varyantına rastlandı. “Süper varyant” olarak nitelendirilen türün 32 mutasyona sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca Güney Afrika’dan Hong Kong’a seyahat eden 1 kişide de yeni varyant tespit edildi. Türkiye de yeni varyant sebebiyle bazı ülkelere seyahat kısıtlaması getirdi.

Bu gelişmeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından duyurdu:

“Tedbir: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.”

Bakan Koca, günlük koronavirüs verilerini paylaşırken durumun titizlikle izlendiğini açıklamıştı:

“Salgın hastalığı gündemimizden çıkarmalıyız. Ancak bunu yaparken tedbirlere uymayı terk etmemeliyiz. Mücadele sürekliliği bize başarıyı getirecek. Varyant ve mutasyonlar gündeminizde yer almamalı. Bilim Kurulumuz sizin için her durumu titizlikle izliyor.”

Toplum Sağlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, süper varyantla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Güney Afrika’da vaka sayısı salı günü 868, çarşamba günü 1275, perşembe günü 2 bin 465 olarak açıklandı. Patlayıcı tarzda bir artış var, bu çok ürkütücü. İnşallah sadece bulaştırıcılığı yüksek bir varyanttır. Bulaştırıcılığının yüksek olması yanında inşallah öldürücülüğü yüksek değildir. Şu anda bakıldığında 50 mutasyon ve 30’dan fazlası virüsün dış yüzeyinde. Bunlar virüsün canlı yüzeylerine yapışmasını sağlıyor. Yapışmanın çok artacağından endişe ediyoruz. Nitekim rakamlar da bunu gösteriyor. Çok fazla sosyalleşmeden kaynaklanıyor aslında baktığımızda. Güney Afrika’da aşı oranı yüzde 24-25, yani çok düşük olduğunu da dile getirmek gerekiyor. Hem aşı oranının az olması hem de bu şekilde bir varyantın ortaya çıkmasıyla beraber kalabalıkta bir araya gelme bu durumu karşımıza çıkardı. Bu nedenle dikkatli olmak gerekiyor. Esas endişe etmemiz gereken öldürücülüğün yüksek olup olmadığı. Bu nedenle biz tedbiri elden bırakmamalıyız. Ülkemizin bir kapatma yapması çok doğru bir yaklaşım oldu. Önlemleri baştan almak gerekiyor çünkü bulaş yolu hâlihazırda aynı.”

"Özel Kütahya Anadolu Hastanesi"
Lazerle Hemoroid (Basur) Ameliyatı Hastanemizde Yapılmaktadır.
Hemoroid ( Basur) Nedir? Lazerle Basur Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here