Kütahya’da kafe ve restoranlar açılacak mı?

Kütahya'daki işletmelerin açılma kararını ise Vali Ali Çelik başkanlığında toplanacak İl Hıfzıssıhha Kurulu karar verecek.

0
2193

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapanan kafe ve restoranların yeniden hizmete açılması için gözler Kütahya Valiliğinin vereceği karara çevrildi.

Geçtiğimiz günlerde Kovid-19 nedeniyle kapatılan işletmelerden olan kafe, restoran ve lokantalar ile ilgili Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan çarpıcı açıklama gelmişti.

Bir süredir yalnızca paket servis, gel-al şeklinde hizmet veren işletmelerle ilgili Koca, gazetecilerin sorduğu ‘kısıtlamalar kaldırılacak mı?’ sorusuna, “Marttan itibaren de iller bazında vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebilir.” şeklinde yanıt vermişti.

Bu açıklamaların ardından ocak ayında Kovid-19 vakalarının önemli oranda düşmesi nedeniyle Kütahya’daki kafe, restoran ve lokantaların yeniden hizmet vermeye başlaması gündeme geldi.

İl geneli nüfusu yaklaşık 580 bin olan Kütahya’da son bir haftada pozitif yeni vaka sayısı 300 civarında görünüyor. Çevre illere göre yüksek olmasına rağmen Kütahya’daki vaka sayısı geçen yılın ekim, kasım ve aralık aylarına göre önemli oranda düştü.

Vaka sayılarının düşmesi ise kafe, restoran ve lokantaların mart ayından itibaren yeniden açılabilmesi için umutlu bekleyişe dönüştü.

Kütahya’daki işletmelerin açılma kararını ise Vali Ali Çelik başkanlığında toplanacak İl Hıfzıssıhha Kurulu karar verecek.

Kentteki zorda olan ve büyük sıkıntılar yaşayan işletmeler ise kuruldan çıkacak karardan umutlu olduklarını dile getirdiler.

"Yenidoğan Bebeklerde Kulak Şekil Bozuklukları"
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | Uzm.Dr.Vildan AKCAN
Özel Kütahya Anadolu Hastanesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here