Kütahya’da ÇKS Değişiklikleri Çiftçiler Toplantıyla Bilgilendirildi

Kütahya’da geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ÇKS değişiklikleri ile ilgili çiftçiler bilgilendirildi.

Kütahya'da ÇKS Değişiklikleri Çiftçiler Toplantıyla Bilgilendirildi
service

Kütahya’da geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ÇKS değişiklikleri ile ilgili çiftçiler bilgilendirildi.

Kütahya’da geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ÇKS değişiklikleri ile ilgili olarak, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, çiftçileri bilgilendirmek üzere bir toplantı düzenledi. 18 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliklerle ilgili olarak yapılan bu toplantıda çeşitli konular ele alındı.

Yeniay, 2024 üretim yılı için ÇKS başvurularının 1 Eylül’de başladığını ve 2 Ocak 2024’te sona ereceğini açıkladı. Yapılan ÇKS Yönetmeliği’ndeki değişiklikle birlikte, tarımsal üretim yapılan ancak daha önce ÇKS’ye kayıtlı olmayan alanların da kayıt altına alınmasının hedeflendiğini ifade etti.

Bu değişikliklerin çiftçilere nasıl bir etki sağlayacağı, yeni düzenlemelere nasıl uyum sağlanması gerektiği ve başvuru süreçleri gibi konularda çiftçilere detaylı bilgiler verildi. Toplantıda aynı zamanda çiftçilerin sorularına cevap verilerek, yeni düzenlemelerle ilgili şeffaf bir iletişim sağlandı.

Çiftçi Kayıt Sistemi, tarımsal faaliyetleri kayıt altına almayı amaçlayan bir sistemdir. Bu tür toplantılar, çiftçilere yeni düzenlemeler hakkında bilgi aktarmanın yanı sıra, onların sorularını dinlemek ve çözümler sunmak adına önemli bir platform sağlar.

Kütahya'da ÇKS Değişiklikleri Çiftçiler Toplantıyla Bilgilendirildi

ÇKS DEĞİŞİKLİKLERİ NELER GETİRİYOR?

Bu kapsamda; toplantıda Resmi Gazetede yapılan değişiklikler;

*  Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecektir.

*   Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklerden yararlanabilecektir.

*  ÇKS’ye kayıtlar yapılırken; hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazine’den kiralanan alanlarda aranmayacaktır.

Konuları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kütahya’da ÇKS Değişiklikleri Çiftçiler Toplantıyla Bilgilendirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!