Kütahya’da Ekim Ayında İhracat Azalırken İthalat Arttı

Kütahya'nın Ekim ayı ihracat ve ithalat rakamları açıklandı. Buna göre, Kütahya'da ihracat azalırken, ithalat arttı.

Kütahya'da Ekim Ayında İhracat Azalırken İthalat Arttı
service

Kütahya’nın Ekim ayı ihracat ve ithalat rakamları açıklandı. Buna göre, Kütahya’da ihracat azalırken, ithalat arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı ihracat-ithalat rakamlarını ve en çok ticaret yapılan ülkeleri açıkladı.

TR33 Bölgesi’nde yer alan Kütahya’nın bu yılın Ekim ayında yaptığı ihracat ve ithalat rakamları ile 2022 yılının aynı ayının rakamları karşılaştırıldı. Kütahya’da ihracat, bu yılın Ekim ayında 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 13,4 azalarak 24,1 milyon dolar, ithalat ise yüzde 56,4 artarak 15,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kütahya'da Ekim Ayında İhracat Azalırken İthalat Arttı

TR33 Bölgesi’nde tek artış Manisa’da oldu. Ülkemizde, Ekim ayında genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 7,4, ithalat yüzde 0,6 arttı. Manisa’da ihracat, 2023 yılı Ekim ayında 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 296,6 milyon dolar, ithalat ise yüzde 33 artarak 316,9 milyon dolar oldu.

Afyonkarahisar’da ihracat yüzde 1,8 azalarak 27,8 milyon dolar, ithalat ise yüzde 181,7 artarak 12,3 milyon dolara çıktı. Uşak’ta ise ihracat yüzde 35,4 azalarak 27,2 milyon dolar, ithalat yüzde 26,2 azalarak 14,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA YAPILDI, İTHALATTA ZİRVEDE ÇİN VAR

TÜİK’in açıkladığı ihracat ve ithalat verilerine göre en çok ticaret yapılan ülkeler de belli oldu.

İhracatta ilk sırada Almanya yer alırken, Irak, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve İtalya ilk beş ülke arasında yer aldı.

İthalatta ise zirvede Çin bulunuyor. Bu ülkeyi Rusya, Almanya İtalya ve ABD izledi.

 

Kütahya’da Ekim Ayında İhracat Azalırken İthalat Arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!