Kütahya’da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

Kütahya'da kanser hastalarına bir ay önce başlatılan uygulama, kemoterapi sürecini destekleyerek yaşam kalitelerini artırmayı amaçlıyor.

Kütahya'da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi
service

Kütahya’da, kanser hastalarına yönelik yaklaşık bir ay önce başlatılan uygulama ile hem kemoterapi sürecinde hem de yaşam kalitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Kütahya’da, kanser hastalarına yönelik yaklaşık bir ay önce başlatılan uygulama ile hem kemoterapi sürecinde hem de yaşam kalitelerinin artırılması hedefleniyor.

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi alan hastalara sunulan uygulamalı yoga desteği, hastaların daha rahat nefes alabilmelerini sağlıyor. Yoga ile nefes egzersizleri yapılırken, hastalara olumlu düşüncelerle yönlendirilerek tedavi sürecine olumlu katkı sağlanıyor. Bu uygulama, hastaların sadece fiziksel sağlıklarını değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal iyilik hallerini de desteklemeyi amaçlamaktadır.

“YOGA PEK BİLİNMİYOR AMA ETKİLİ BİR YÖNTEM”

Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Ustaoğlu, Kütahya’da onkoloji hastalığı tedavileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ustaoğlu, günde 35-40 hastaya kemoterapi uygulanabildiğini ifade ederek, Avrupa standartlarında kullanılan tüm ilaçların Kütahya’da da kullanıldığını belirtti.

Güleryüzlü bir ekip ile birlikte hastalara hizmet verdiklerini vurgulayan Ustaoğlu, kemoterapi dışında moral motivasyonunun tedavi sürecinde önemli bir faktör olduğunu dile getirdi.

Bu anlamda hastalara canlı müzik uygulamasını geçtiğimiz yıl başlattıklarını hatırlatan Ustaoğlu, “Dipolmalar veriyoruz, doğum günlerini kutluyoruz. Türkiye’de fazla üzerinde düşünülmeyen bir yoga terapisi var. Bu yoga da gerçekten hastamızın solunum, duruş, hareketleri ve morali açısından bir yoga öneriyoruz ve gerçekten ekip olarak bu yogaya başladık.” dedi.

Kütahya'da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

“YOGA TEDAVİDE OLUMLU SONUÇ ALMAMIZI SAĞLIYOR”

Yoga terapisinin amaçlarından bahseden Ustaoğlu, şöyle devam etti:

“Biz bu yoga ile düzenli solunum vermesini sağlıyoruz. Bu sayede hastamız evde tek başına hareket ediyor. Bu da hasta bazında çok kazanç sağlıyor. Bu moralle de biz hastalarımıza verdiğimiz kemoterapilerin etkisi bir kat daha artıyor.”

“DÜZENLİ TEKRAR İLE SOLUNUMLARI DÜZELEBİLİR”

Kemoterapi hastalarına yoga eğitimi veren Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Yoga Eğitmeni Alya Cankurtaran, nefes egzersizleri yaptırarak yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yapılan eğitimde anda kalma, ana odaklanmayı amaçladıklarını belirten Cankurtaran, “Bu durum süreçte hiç kolay değil. Aslında burada nefes egzersizini öğretiyoruz. Sadece öğretme aşaması için buraya geliyorum. Devamlılığını sürdürülebilirliğini hastalarımızın kendileri sağlaması gerekiyor. O yüzden gece yatarken sabah kalktıklarında günde üç kere haftanın dört günü bu egzersizleri uyguladıklarında solunumlarının daha iyi düzenleneceğini, doğru nefes alışverişinin daha iyi bir tutumda gerçekleşeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kütahya'da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

Kütahya'da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

Kütahya'da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

Kütahya'da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

Kütahya’da kanser hastalarına yoga ve kemoterapi projesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!