Evini Orhan Gencebay müzesine çevirdi

Kütahya'da yaşayan ve Türk müziğinin sevilen ismi Orhan Gencebay'a olan hayranlığını evine yansıtan Aziz Topçu, evini sanatçının posterleri, kasetleri ve objeleri ile donattı.
service

Kütahya’da Orhan Gencebay’a Olan Hayranlığını Evini Donatarak Gösterdi

Kütahya’da yaşayan ve Türk müziğinin sevilen ismi Orhan Gencebay’a olan hayranlığını evine yansıtan Aziz Topçu, evini sanatçının posterleri, kasetleri ve objeleri ile donattı.

Kütahya’da özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Aziz Topçu, Orhan Gencebay’a olan hayranlığını çocukluğundan bu yana sürdürüyor. İlkokul çağlarında evinde ünlü sanatçının “Ya Evde Yoksan” albümünü dinlemeye başlayan Topçu, bu sevgisi zamanla yıllar süren bir hayranlığa dönüştü. Evini Orhan Gencebay’ın posterleri, kasetleri ve diğer objeleri ile süsleyen Topçu, sanatçının müziği ve sanatına olan derin sevgisini böylece ifade ediyor.

Eşine Orhan Gencebay’ın “Kiralık Dünya” şarkısı eşliğinde evlenme teklifinde bulunan ve oğlunun adını “Orhan Kayra” koyan Aziz Topçu, sanatçının hatırasını evinde büyük bir özenle koruyor. Gencebay’a olan derin sevgisini evinin salonunda sergileyen Topçu, sanatçının kasetler, CD’ler, afişler, fotoğraflar ve gazete kupürleri gibi her türlü hatırasını biriktiriyor. Koleksiyonunda Gencebay’ın albüm kasetleri ve CD’lerinin tamamı bulunuyor, hatta bazıları ikişer adet mevcut.

Orhan Gencebay’ın unutulmaz eserleri, evinde yankı buluyor. Topçu, 7 yıl önce bir arkadaşıyla birlikte Gencebay’ı İstanbul’da ziyaret etti, ve daha sonra eşi Derya Topcu ve oğluyla birlikte sanatçıyı ziyaret etti. Zaman zaman Gencebay’la telefon görüşmeleri yaparak halini hatırını soruyor. Aziz Topçu’nun bu tutkusu, Orhan Gencebay’a olan derin sevgisinin bir ifadesi olarak görülüyor.

MİSAFİRLERİNE DE DİNLETİYOR

Aziz Topcu, ilkokulda bir gün eve geldiğinde kasetler arasında Orhan Gencebay’ın “Ya Evde Yoksan” albümündeki şarkıların tamamını dinlemesiyle sanatçının müziğinin hoşuna gitmeye başladığını söyledi.

Yaşı ilerledikçe Gencebay’ın diğer albümlerini edindiğini belirten Topcu, şöyle devam etti:

Orhan Gencebay’ı dinledikçe çok farklı bir müzik, çok farklı bir altyapı olduğunu fark ettim. O yaşlarda bunu fark etmiştim. Daha sonra Hatasız Kul Olmaz, Batsın Bu Dünya, Berhudar Ol, Ben Topraktan Bir Canım derken iyice araştırmaya başladım. Gerçekten Orhan Gencebay’ın şarkılarının bildiğimiz arabesk kalıbı gibi bir şeyin içine sokulmayacağını öğrendim, bunun farkına vardım. Dinledikçe müzikten, altyapılarından çok keyif almaya başladım. Sözleri çok güzel, okuması çok güzel. Bu şekilde bir hayranlık başladı bende. Kasetleri, CD’leri, gazete kupürleri, posterleri, afişleri, fotoğraflarını toplamaya başladım. Bende bu hayranlık gitgide arttı. Daha sonra Orhan Gencebay’ı görmeye niyetlendim. 2000’li yıllarda gittim, nasip olmadı göremedik. 2016’da bir arkadaşımla gittim, o gün nasip oldu Orhan Gencebay’la görüşmek, tanışmak. Bizi çok iyi karşıladı.

Topcu, eşine evlenme teklifini Gencebay’ın “Kiralık Dünya” şarkısı eşliğinde yaptığını, bu eserin sözlerinin çok anlamlı olduğunu anlattı.

Oğlunun adını Gencebay’dan esinlenerek “Orhan Kayra” koyduğunu anlatan Topcu, “Oğlum Orhan Kayra şu anda 5 yaşında. Onun şarkıları çıktığında, televizyonda ya da tabletinde gördüğünde ‘Baba baba, Orhan Baba çıktı, Orhan Dede çıktı’ diye o da şimdiden sevmeye başladı. Oğlumu da götürdüm, ailece yanına gittik. Zaman zaman gidip Orhan Gencebay’ı ziyaret ediyoruz. Orhan Gencebay’ın arşivini yıllardır biriktiriyorum, elime ne geçerse topluyorum.” diye konuştu.

Aziz Topçu, evine gelen misafirlerine koleksiyonundaki Orhan Gencebay şarkılarını dinlettiğini ve bu koleksiyonun misafirlerin ilgisini çektiğini belirtiyor. Misafirleriyle birlikte Orhan Gencebay’ın şarkılarını dinlemek, onlar için de özel bir deneyim haline geliyor.

Topçu, bazı koleksiyonerlerin bu koleksiyona yüksek fiyatlar teklif ettiğini ancak onun için bu koleksiyonun değeri maddiyatla ölçülemeyeceğini ve bu teklifleri reddettiğini dile getiriyor.

Derya Topçu da eşinin sürekli olarak Orhan Gencebay şarkılarını dinlemesinin etkisiyle, ünlü sanatçıya karşı bir hayranlık duymaya başladığını ifade ediyor. Aziz Topçu’nun Orhan Gencebay dinlemesi, evde olmadığı zamanlarda bile devam ediyor. Bu tutku, ailenin bir parçası haline gelmiş gibi görünüyor.

Kütahya'da yaşayan ve Türk müziğinin sevilen ismi Orhan Gencebay'a olan hayranlığını evine yansıtan Aziz Topçu, evini sanatçının posterleri, kasetleri ve objeleri ile donattı.

Evini Orhan Gencebay müzesine çevirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!