Sarıot fasulyesi: Geleneksel lezzetin öyküsü

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde çiftçiler, geçmişi 300 yıla uzanan, aroması ve lezzeti farklı Sarıot fasulyesini, değişime uğramadan satıyor.

featured
service

Kütahya’nın Domaniç ilçesindeki çiftçiler, Sarıot fasulyesinin eşsiz aroması ve lezzetiyle bilinen bu ürünü, geçmişten günümüze değişime uğratmadan yetiştirmekte ve pazarlamada herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadırlar.

Sarıot köyünde, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar taşınan özel tohumlarla üretilen Sarıot fasulyesinin değerini kavramış olan çiftçiler, kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bu ürünü yetiştirmekte ve pazarlamaktadırlar. Tohumlarını sadece komşularıyla paylaşan çiftçiler, verimli topraklarında bu nadir ürünü yetiştirerek elde ettikleri karlılıktan memnuniyet duymaktadırlar.

KÖYDE HER YIL ORTALAMA 40 TON FASULYE YETİŞTİRİLİYOR

Sarıot köyünde yetişen fasulyenin “Horoz” çeşidi olduğunu belirten yetiştiriciler, köydeki kumlu ve organik madde bakımından zengin toprakların ürünün lezzetini artırdığını vurguladılar.

Sarıot köyündeki üreticiler, atadan kalma geleneksel tohumları nesilden nesile aktararak aynı çeşidi kullanmaktadır. Bu fasulyenin kolay pişme özelliği, benzersiz tane yapısı, özgün tadı ve aromasıyla birçok restoranda Domaniç Sarıot Fasulyesi olarak tercih edildiğini belirttiler. Bu ürünün kalitesine ve özelliklerine özel bir önem verilmektedir.

Kütahya'da üç asırlık tohumla fasulye üretiyorlar

FASULYENİN TOHUMU OSMANLI’DAN GELİYOR

Genetiğiyle oynanmamış fasulyenin tohumu Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmektedir. Köylüler, bu eşsiz mirası korumak adına başka tohum kullanmamayı ve bu ayrıcalığı kuşaklar boyunca sürdürmeyi tercih etmektedirler.

Sarıot fasulyesinin güncel kilogram fiyatının 150 lira olduğu öğrenilmiştir.

Kütahya'da üç asırlık tohumla fasulye üretiyorlar

Kütahya'da üç asırlık tohumla fasulye üretiyorlar

Kütahya'da üç asırlık tohumla fasulye üretiyorlar

Sarıot fasulyesi: Geleneksel lezzetin öyküsü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!