Sosyal medya yorumları kazanç kapısı oldu, Kütahyalılar dikkat!

Yüksek takipçi sayısına sahip sosyal medya kullanıcıları, tahrik edici paylaşımlarla gelen hakaret içerikli yorumlardan kayda değer miktarda gelir elde edebiliyor.

Sosyal medya yorumları kazanç kapısı oldu, Kütahyalılar dikkat!
service

Sosyal medyada yapılan yorumlar artık bir gelir kaynağı haline geldi. Yüksek takipçili kişiler, bilerek provokatif paylaşımlar yaparak gelen hakaret içerikli yorumları şikayet ederek ciddi bir gelir elde edebiliyor. Kütahya’da yaşanan şikayetler genellikle siyasi içerikli.

Sosyal medya, farklı bir gelir kapısı olarak tekrar gündemde. Yüksek takipçi sayısına sahip sosyal medya kullanıcıları, tahrik edici paylaşımlarla gelen hakaret içerikli yorumlardan kayda değer miktarda gelir elde edebiliyor. Bu gelir, genellikle 500 bin liraya kadar çıkabiliyor. Kütahya’da yaşanan şikayetler ise çoğunlukla siyasi tartışmalardan kaynaklanıyor.

Kütahya’da da benzer olayların yaşandığı konuyla ilgili Avukat Furkan Türk, Ekspres Haber’e konuştu.

Sosyal medyada yüksek takipçili kişilerin bilerek tahrik edici paylaşımlar yaptığını belirten Türk, bu paylaşımlara gelen hakaret içerikli yorumları şikayet ederek maddi ve manevi tazminat ya da uzlaşı yoluyla kazanç sağladıklarını söyledi.

Bu tür paylaşımlara yorum yapan vatandaşlara uyarılarda bulunan Türk, “Verilen cezalar çok yüksek cezalar değil. Ancak mali olarak karşı taraf avukatla temsil edildiği için avukatlık asgari ücret tarifesinden bugün yaklaşık 17 bin 900 lira olan bir meblağyı ödemek durumunda kalıyorlar. Bu da insanların üzülmesine yol açıyor. Dolayısıyla yapılan paylaşımlara dikkat etmeleri gerekiyor. Hakaret içerikli paylaşımlar yaptıklarında bunların bir cezasının olduğunu bilmeleri gerekiyor.” dedi.

“KÜTAHYA’DA DA BENZER VAKALAR BİZE GELİYOR” 

Bu tür olayların İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde daha yaygın olduğunu vurgulayan Türk, Kütahya’da da benzer şikayetlerin olduğunu kaydetti.

Yorum yapan kişinin bulunduğu il üzerinden işlem yapıldığını anlatan Türk, şöyle devam etti:

“İstanbul’daki bir kişi paylaşımı yapmışsa Kütahya’daki kişi de hakaret etmişse Kütahya savcılıkları bunun değerlendirmesini yapıyor. Dolayısıyla Kütahya’da da bu tarz durumlar var. Kütahya’da gördüğümüz genelde siyasi içerikli paylaşımların altına bu tarz yorumlar yapan ve hakaret edenler oluyor. Hakaret içeren yorumun ardından kolluk kuvvetleri o kişinin bütün sosyal medya hesaplarını incelemeye alıyor. Tespit edildikten sonra ifadeye çağrılıyor. İfadenin üzerine uzlaştırmaya tabii bir suç olduğu için bir uzlaştırma avukatı atanıp uzlaşma sağlanıyor. Burada genelde bir ücret teklif ediliyor. 10 veya 20 bin lira neyse bir ücret teklif ediliyor. Bu ücret üzerine kişiler uzlaşma yoluna gidiyorlar.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK YÜKSEK MEBLAĞLARDA KAZANÇ SAĞLAYABİLİRLER” 

Bu kişilerin aylık olarak yüksek kazanç elde edebileceğini ifade eden Türk, “Bir kişinin bir milyon takipçisi olabilir. Bir paylaşımı yüz binlerce kişi tarafından görülebilir. Altına sadece yirmi otuz kişi bile hakaret içeren yorum yapsa, kişi bir paylaşımdan kaynaklı olarak 20-30 bin lira gibi bir gelir elde edebilir. Bu durumda sadece bir paylaşımdan kaynaklı olarak 500 bin liralık bir kazanç sağlamak mümkün olabilir. Bu kazançlar hukuki açıdan değerlendirilmesi gereken bir konudur. Ancak vatandaşlar yazdığı en ufak bir şeyden dolayı bu tür durumlarla karşı karşıya kalabilir.” şeklinde konuştu.

Yorum yapan kişinin bulunduğu il üzerinden işlem yapıldığını belirten Türk, sözlerine şu şekilde devam etti: “Örneğin İstanbul’da bir kişi bir paylaşım yapmışsa, Kütahya’daki bir kişi de hakaret etmişse, Kütahya savcılıkları bu durumu değerlendirir. Dolayısıyla Kütahya’da da bu tarz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Genellikle gözlemlediğimiz kadarıyla Kütahya’da siyasi içerikli paylaşımların altına yapılan hakaret içerikli yorumlar mevcut. Hakaret içeren yorumun ardından kolluk kuvvetleri, söz konusu kişinin tüm sosyal medya hesaplarını incelemeye alır. Tespit edildikten sonra ilgili kişi ifadeye çağrılır. Suç uzlaştırma kapsamında bir anlaşma yapılabilir. Bu süreçte genellikle bir uzlaştırma avukatı atanır ve taraflar arasında anlaşma sağlanır. Bu noktada genellikle belirli bir ücret önerilir, 10 veya 20 bin lira gibi. Taraflar arasında anlaşma sağlanması üzerine dava kapatılır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“ÇOK YÜKSEK MEBLAĞLARDA KAZANÇ SAĞLAYABİLİRLER” 

Bu kişilerin aylık çok yüksek kazanç sağlayabileceğini bildiren Türk, “Çünkü bir kişinin bir milyon takipçisi olabilir. Bir paylaşımını yüz binlerce kişi görüyor. Altına yirmi otuz kişi bile hakaret içerikli yorum yapsa bir kişiden aldığı 20-30 bin lira parayı düşündüğünüzde sadece bir paylaşımdan kaynaklı 500 bin liralık bir kazanç elde edebilir. Bu kazançlar haksız mıdır? Bu değerlendirilmesi gereken bir konu ama vatandaşlar yazdığı en ufak bir şeyden kaynaklı bu durumla karşı karşıya kalabilir.”

 

Sosyal medya yorumları kazanç kapısı oldu, Kütahyalılar dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!