Böbrek yetmezliğine neden olan iki hastalığı Kütahya’da uzmanı açıkladı

Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Faik Özveren, Böbrek yetmezliğinin altında genelde iki farklı hastalık olduğunu anlattı.

featured
service

Böbrek yetmezliğinin altında genelde iki farklı hastalık olduğunu anlatan Kütahya Anadolu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Faik Özveren, “Toplumumuzun çok sıkıntılı iki hastalığı var. Bunlar hipertansiyon ve diyabet yani şeker hastalığı.” dedi.

Ülke genelinde organ nakli bekleyen yaklaşık 27 bin hasta var.

Bu hastaların büyük çoğunluğu da böbrek nakli için bekliyor.

Kütahya Anadolu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Faik Özveren, böbrek yetmezliğine neden olan iki hastalığa dikkat çekti.

“Toplumumuzun çok sıkıntılı iki hastalığı var. Bunlar hipertansiyon ve diyabet yani şeker hastalığı.” diyen Özveren, bu iki hastalığın böbrekleri tamamen etkilediğini söyledi.

Böbrek hasarının şeker hastalığı ve hipertansiyonu olan hastalarda çok daha erken zamanda ortaya çıktığını bildiren Özveren, hastalık ortaya çıktığında ise çok daha ağır seyredebildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığının ‘obeziteyle savaş’ programını hatırlatan Özveren, “Karbonhidrat tüketiminin fazla olması, tuzlu yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve doğal olmayan besin tüketilmesi etkenler arasında. Kimyasal maddelerin yaygın olarak kullanılması böbrek harabiyetine yol açıyor ve kronik böbrek yetmezliğine giden hasta sayısını artırıyor. Yani biz farkında değiliz ama gerçekten çok ciddi bir problem.” dedi.

“EĞİTİMLER ÇOCUKLUK ÇAĞINDA BAŞLAMALI”

Yapılması gerekenin hasta olmadan gereken önlemlerin alınması olduğunu vurgulayan Özveren, şöyle devam etti:

“Bu sebeple hipertansiyon ve şeker hastalığında bilincin artırılması lazım. Daha çocukluktan itibaren bu eğitimin alınması gerekiyor aslında. Bu çok büyük toplumsal bir problem.” ifadelerini kullandı.

Böbrek yetmezliğine neden olan iki hastalığı Kütahya’da uzmanı açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!