Sayıştay: “Kütahya Belediyesi 31 aracı usulsüz kiraladı”

Sayıştay raporunda, Kütahya Belediyesi’nin açık ihale usulü ile kiralaması gereken araçları doğrudan temin yoluyla kiraladığı belirtildi.

0
1131

Kütahya Belediyesi’nin 2020 yılı Sayıştay raporu ortaya çıktı.

Raporda açık ihale usulü ile kiralanması gereken 31 aracın, üçer aylık dönemler halinde, her bir dönemde üç farklı müdürlük tarafından “doğrudan temin” yoluyla kiralandığının tespit edildiği belirtildi.

Kütahya Belediyesi’nin 2020 yılı içerisinde araç kiralamada usulsüzlük yaptığı Sayıştay raporuna yansıdı.

Kütahya Belediyesi’nin taşıt kiralama işlemlerinin incelenmesi neticesinde; belediye hizmetinde kullanılan toplam 31 aracın üçer aylık dönemler halinde, her bir dönemde de üç farklı müdürlük tarafından, doğrudan temin için öngörülen limitin altında kalmak suretiyle doğrudan temin usulüyle kiralandığının tespit edildiği raporda yer aldı.

Rapora göre; araç kiralama işi üç farklı müdürlük arasında paylaştırılarak doğrudan temin için öngörülen limitin altında kalındı.
Sayıştay, araç kira bedelleri ile ilgili değil, yapılan doğrudan alımın usulsüz olduğuna dikkat çekti.

Sayıştay raporunda “Araç kiralama hizmeti, planlı bir şekilde aylara bölünmüş olup, yıllık bir ihtiyaç olduğu net bir şekilde görünmektedir. Ayrıca araç kiralama hizmet alımı, doğrudan temin sınırları altında kalmak maksadıyla müdürlükler arasında paylaştırılmıştır. İdarenin; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak için, yukarıda belirtilen büyük alımlarını açık ihale ile yapması mevzuatına uygun olacaktır” denildi.

Kütahya Belediyesi, denetim tespitine ilişkin bazı yayın organlarına yolladığı açıklamada; öncelikli işlerde vatandaşın taleplerinin hızla yerine getirilebilmesi açısından söz konusu hizmet alımı yöntemine müracaat edildiğini savundu.
Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık da, Kütahya Ajansına yaptığı açıklamada, “Kesinlikle usulsüzlük yoktur. Sayıştay’a da bu yönde cevap verdik zaten” dedi.

Ayrıntılı Ultrason Nedir? Neden Yapılır?
Ayrıntılı Ultrason Özel Kütahya Anadolu Hastanemizde Yapılmaktadır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here