Kütahyalı Çoban Ressam Halil Kırkıl 30 yılda 250 resim yaptı

Kütahya'da, büyükbaş hayvancılıkla uğraşan Halil Kırkıl, yaklaşık 30 yılda yaptığı doğa resimleriyle birçok kişisel ve karma sergiye katıldı. Halil Kırkıl, ilkokul mezunu ve asıl mesleği çobanlık.

0
1135

Kütahya’nın Güveççi Mahallesi’nde yaşayan Kırkıl, Kütahya Ajansına yaptığı açıklamada, çocukluğunda dağlarda koyun otlatırken doğaya ilgi duymaya başladığını söyledi.

Merhum naif ressam Hüseyin Yüce’yi hayranlıkla izleyerek resim yapmaya başladığını belirten Kırkıl, “Kütahya Kültür Sanat Derneği merkezindeki atölyemde doğa resimleri yapıyorum. Aslında Güveççi Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşıyorum, mesleğim bu. Naif ressam Hüseyin Yüce’yi seyrederken “Ben de yapabilir miyim?’ diye düşündüm. O merakla başladığım resim sanatını sürdürüyorum. Yaklaşık 30 yıldır bu işe ağırlık verdim” diye konuştu.

Kırkıl, doğayla iç içe yaşadığı için resimlerinde genellikle bu temayı işlediğini dile getirdi.

Boş zamanlarını resim yaparak değerlendirdiğini anlatan Kırkıl, “Resimlerim yurt genelinde açılan birçok karma sergide sergilendi. Aynı zamanda Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) üyesiyim. Yine KÜSAD Sanat Galerisi’nde de kişisel sergiler açtım. Resim yapmak için özel bir eğitim almadım, sadece Hüseyin Yüce’yi seyrettim.

Mahallemizin halkı, resim yapmamı önceleri yadırgıyordu ancak sonraları çalışmalarımı görenler şaşırıyordu. Bu konuda en büyük destekçim ailem. Ailemin desteği olmadan olmazdı. Resim yaparken kendimi çok huzurlu hissediyorum. Resim yapmak beni dinlendiriyor” ifadelerini kullandı.

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here