Kütahyalı Çoban Ressam Halil Kırkıl 30 yılda 250 resim yaptı

featured
service

Kütahya’nın Güveççi Mahallesi’nde yaşayan Kırkıl, Kütahya Ajansına yaptığı açıklamada, çocukluğunda dağlarda koyun otlatırken doğaya ilgi duymaya başladığını söyledi.

Merhum naif ressam Hüseyin Yüce’yi hayranlıkla izleyerek resim yapmaya başladığını belirten Kırkıl, “Kütahya Kültür Sanat Derneği merkezindeki atölyemde doğa resimleri yapıyorum. Aslında Güveççi Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşıyorum, mesleğim bu. Naif ressam Hüseyin Yüce’yi seyrederken “Ben de yapabilir miyim?’ diye düşündüm. O merakla başladığım resim sanatını sürdürüyorum. Yaklaşık 30 yıldır bu işe ağırlık verdim” diye konuştu.

Kırkıl, doğayla iç içe yaşadığı için resimlerinde genellikle bu temayı işlediğini dile getirdi.

Boş zamanlarını resim yaparak değerlendirdiğini anlatan Kırkıl, “Resimlerim yurt genelinde açılan birçok karma sergide sergilendi. Aynı zamanda Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) üyesiyim. Yine KÜSAD Sanat Galerisi’nde de kişisel sergiler açtım. Resim yapmak için özel bir eğitim almadım, sadece Hüseyin Yüce’yi seyrettim.

Mahallemizin halkı, resim yapmamı önceleri yadırgıyordu ancak sonraları çalışmalarımı görenler şaşırıyordu. Bu konuda en büyük destekçim ailem. Ailemin desteği olmadan olmazdı. Resim yaparken kendimi çok huzurlu hissediyorum. Resim yapmak beni dinlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Kütahyalı Çoban Ressam Halil Kırkıl 30 yılda 250 resim yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!