Sokak hayvanlarına yönelik genelge yayımlandı

featured
service

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir pitbull saldırısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak hayvanlarının sokaklardan toplatılacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Bazı belediyeler bu işleme çoktan başladı. Yakın zamanda ise konu hakkında yeni bir genelge yayımlandı.

Özellikle sosyal medyada büyük tepki çeken kararı resmiyete döken genelge bugün yayınlandı. Genelgede tehlike arz eden hayvanlara sürekli denetim yapılacağı, sahiplenilmemiş olanlara el konulacağı ve hayvan bakımevlerine götürüleceği açıklandı. Genelgede yer verilen ve ‘tehlike arz eden hayvanlar’ olarak anılan köpek türleri ise şöyle:

Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa American Staffordshire Terrier, American Bully

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konu hakkındaki ilk açıklamaları, sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. ‘#SokakHayvanlarıSahipsizDeğil’ etiketi altında toplanan gönderilerin ana fikri, pitbull saldırılarının sokak hayvanlarıyla hiçbir alakası olmadığı yönündeydi. Zira bu köpekler, doğalarında saldırganlık olmasa da güçlü oldukları için kötü niyetli insanlar tarafından saldırgan bir biçimde eğitiliyor ve para karşılığında dövüştürülüyor. Ancak sokak köpeklerinde veya genel olarak sokak hayvanlarında böyle bir durum söz konusu değil. Bu yüzden karar, bir insan birine saldırdığı için şehirdeki insanları toplatmakla aynı mantıkta görüldü.

Bunun yanı sıra hayvanların yerleştirileceği söylenen barınaklarda hayvanlar hastalıktan, açlıktan ve psikolojik sorunlardan dolayı hızlı bir şekilde hastalanıp ölüyor. Yeteri kadar maddi kaynağı olmayan bu barınaklar daha şimdiden böyleyse sokaklardaki binlerce hayvanı buralara tıkmak sadece toplu ölümler meydana getirecek.

Ancak yayımlanan genelge, sokak hayvanlarından çok yasaklı köpek cinslerinin beslenmesi konusundaki çizgileri belirginleştirdi. Riskli hayvanların toplanarak rehabilite edilmesi ya da kısırlaştırılmasından sonra bakım evlerinde tutulacağına karar veren genelge, 81 ilin valiliklerine gönderildi.

Sokak hayvanlarına yönelik genelge yayımlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!